Teise samba sissemaksed on ajutiselt peatatud

Riik peatas alates 2020. aasta 1. juulist kuni 2021. aasta 31. augustini teise sambasse sotsiaalmaksu arvelt (4%) tehtavad sissemaksed. Erandiks on aastatel 1942–1960 sündinud isikud, kelle puhul jätkub teise samba sissemaksete tegemine tavapärases korras.

2020. aasta oktoobris said kõik sambaga liitunud valida, kas loobuda ka omapoolse kaheprotsendise makse tegemisest. Maksete mitte tegemiseks esitasid soovijad 2020. aasta oktoobris vastava avalduse. Maksed peatuvad siis 2020. aasta detsembrist kuni 2021. aasta 31. augustini. Sama valiku saavad teha ka 1942-1960 sündinud, nende puhul peatuvad siis ka sotsiaalmaksu arvelt (4%) tehtavad sissemaksed.
Maksuameti andmetel on II samba sissemaksete ajutisi peatajaid 9575.

Neile, kes sel perioodil ise kogumist jätkavad, kantakse aastatel 2023 ja 2024 täiendavalt teise sambasse vahepeal peatatud sotsiaalmaksu arvelt tehtavad maksed.

Enne detsembrikuu väljamaksete tegemist peab palgaarvestaja kontrollima, kas töötaja on esitanud II samba maksete peatamise avalduse või mitte. Tarkvaras RAPID saab raamatupidaja teha selle kontrolli kõigile töötajatele ühe klikiga.

Kõigil teise samba omanikel, nii makse ajutiselt peatanutel kui jätkajatel, taastub tavapärane makse automaatselt 2021. aasta septembris.

Täpsemalt lugege Maksuameti kodulehel siin


Kuidas kontrollida tarkvaras RAPID PALK töötaja teise samba pensionimaksete jätkamist?

RAPIDi püsiklient

  1. Käivitage RAPID ADMIN ja tehke tavapärane versiooni uuendus.
  2. Käivitage RAPID PALK, edasi Seaded, Uus versioon ja tehke tavapärane versiooni uuendus.
  3. Käivitage RAPID PALK, edasi Isikute andmed, klikkige nimekirja päises nuppu “PK kontroll“. Valige tegevus “Pensionikindlustuse (II samba) kontroll” ja seejärel “Kõigi töötajate kohta“. Lõpuks klikkige nuppu Kontrolli.

Programm kontrollib Pensionikeskus.ee serverist iga töötaja kohta tema II samba peatamist või mitte. Kui töötaja on teinud peatamise avalduse, siis programm lisab vastava linnukese isiku andmetesse töölehele Maksud: “Pensionikindlustuse II sammas on peatatud 01.12.20 – 31.08.21“.

Kui programm on kontrolli käigus teinud muutusi töötajate pensionikindlustuses, siis lõpus kuvatakse vastav teade kasutajale ekraanile.