Metalltoodete siseriiklik pöördkäibemaks

Kuni 2016. aasta lõpuni rakendati siseriiklikku pöördkäibemaksu erikorda metallijäätmete, väärismetalli ja kinnisasja ostu-müügi tehingute puhul. Alates 01.01.2017 laiendati seda käibemaksu erikorda ka uute metalltoodete ost-müügi tehingutele. Alus: Käibemaksuseadus §41.

Siseriikliku pöördkäibemaksu erikord laienes metalltoodete müügile-ostule alates 01.01.2017.

Maksuameti selgitusi käibemaksu erikorra laienemisest metalltoodetele saab lugeda siin.
Siseriiklikku pöördmaksustamist peab rakendama ainult kahe Eesti käibemaksukohustuslase vahelisele tehingule. Metalltoodete müük eraisikutele või mittekäibemaksukohustuslastele isikutele on tavapärane müük tavapärase käibemaksumääraga.

Käibemaksu erikorra rakendamisel koostab kauba müüja ostjale müügiarve 20% käibemaksuga ja lisab arvele tekstiviite „Pöördmaksustamine“. Müüja peab veenduma, et ostja käibemaksukohustuslase number on kehtiv tehingu kuupäeval. Arvel peab olema muuhulgas ka kauba soetaja nimi, aadress ja käibemaksukohustuslasena registreerimise number (alus: KMS §37 lg7 p4).

Ostja tasub müüjale arve käibemaksuta summa, sõltumata makseviisist ja tehingu väärtusest.

Müüja deklareerib tehingu käibemaksuta summa käibedeklaratsioonil lahtris 9 ja ei täida lahtrit 1. Kui antud ostjaga on kuu tehingute summa ilma käibemaksuta vähemalt 1000 eurot, siis lisab müüja need arved KMD INF A-osale erisuse koodiga „02“.

Ostja deklareerib tehingu käibemaksuta summa käibedeklaratsioonil lahtris 1, 7 ja 7.1. Juhul kui tehingupartneriga kuu tehingute summa ilma käibemaksuta on vähemalt 1000 eurot, siis lisatakse need arved KMD INF B-osale, erisuse koodiga „12“.

Kui metalltoode on loetletud käibemaksuseaduse § 411 lõikes 2 ja nii selle müüja kui ostja on Eesti käibemaksukohustuslased, kuulub ostu-müügi tehing Eesti-sisesele pöördmaksustamisele, sõltumata tehingu väärtusest ja makseviisist.

Kui Teie ettevõte müüb või ostab siseriikliku pöördkäibemaksustamisele kuuluvaid tooteid (loetelu KMS §411 lg2) teisele käibemaksukohuslasest ettevõttele, siis uuendage oma arvutis RAPIDi versioon ja seadistage siseriiklik pöördkäibemaks vajalikele toodetele RAPIDi juhendi alusel.
Kui siseriikliku pöördkäibemaksu seadistused paika panna, siis koostab Rapid käibedeklaratsiooni automaatselt õigesti ja korrektselt.

Rapidi püsiklient:

1. Käivitage RAPID ADMIN ja tehke tavapärane versiooni uuendus.
2. Siseriikliku pöördkäibemaksu juhendi leiate RAPIDi spikrist:
käivitage RAPID FINANTS, vajutage klaviatuuril nuppu F1, valige Sisukord.
Avage peatükk RAPID, edasi Juhendid veebis ja grupis „Peamoodul FINANTS“ valige juhend „KÄIBEMAKS JA DEKLARATSIOON“.
Edasi „Käibemaksu erikord metallitoodete, metallijäätmete, kinnisasja, väärismetalli müügil ja ostul“.