Eesti pangasüsteemis toimuvad 2014. aasta alguses olulised muutused

Eesti pangasüsteemis toimuvad 2014. aasta alguses olulised muutused

Aasta pärast on jõustumas uued Euroopa Liidu SEPA regulatsioonist lähtuvad kohustuslikud muudatused, mis nõuavad arendusi ka ettevõtte majandustarkvaras. SEPA – see tähendab euroliidus ühesuguseid elektroonseid euromakseid ning tagab maksete suurema kiiruse, vähendab tööjõukulu ja vigu. Üldine tähtaeg muudatuste jõustumiseks on 1. veebruar 2014.

TT Tarkvara on alustanud Euroopa Liidu SEPA regulatsioonist tingitud täienduste sisseviimist majandustarkvarasse RAPID.
Ees on kolm olulist muudatust Eesti pangasüsteemis:

  1. täna kasutuseloleva, kuni 14-kohalise arvelduskonto numbri asemel võetakse kasutusele rahvusvaheline kontonumber IBAN (pikkus 20 sümbolit). Rahvusvahelist kontonumbrit kasutatakse nii Eesti-sisestel maksetel, kui ka teiste EU pankade maksetel.
  2. andmevahetuses internetipankadega muutuvad faili formaadid. Uued ISO20022 standardil põhinevad failiformaadid hakkavad täielikult asendama tänaseid failiformaate.
  3. otsekorralduste-maksenõuete süsteem muutub põhjalikult. Senise otsekorraldusteenuse asemel tuleb uus lahendus – püsimaksega e-arve.
 euro
TT Tarkvara alustab nende kolme muudatuse sisseviimist RAPIDisse juba täna.

SEPA-le üleminekuks on vaja majandustarkvaras pangakontode numbrid muuta IBAN-iks:

  • oma ettevõtte pangakontod
  • hankijate pangakontod
  • töötajate pangakontod
  • maksuameti pangakontod
  • muude partnerite pangakontod, kuhu aeg-ajalt raha üle kantakse

Ülemineku perioodil, 01.07.2013 kuni 01.02.2014, on vajalik ettevõtte müügiarvel kuvada nii vana arveldusarve numbrit, kui ka IBANit.


Rapidi püsiklient – Teie ei pea ise käsitsi ühtki arveldusarve numbrit muutma: valmistame ette SEPAle ülemineku protseduuri, mis arvutab RAPIDis olemasolevad pangakonto numbrid IBANiks. Peale pangakontode ümberarvestamist toimivad internetipankade andmevahetusprotseduurid juba automaatselt uute formaatidega:
RAPID FINANTS > Raha > Raha seeria = Pangakonto > Sissetulekud > Import ja
Maksekorraldused > Eksport.


Rapidi kasutaja, kes pole püsiklien
t
– saate käsitsi ise sisestada klientide kataloogis arveldusarve asemele IBANi numbrid. Peale IBANi sisestamist vana arveldusarve asemele, andmevahetus internetipankadega enam ei toimi! Kui soovite RAPIDis automaatset üleminekut IBANile ja uusi internetipankade andmevahetusfaile, küsige hinnapakkumist RAPIDi uuele versioonile.