Kuhu Sinu andmetest koopia on tehtud?

Kuhu tehakse Sinu andmetest turvakoopiad? Mida Sa teeksid, kui ühel päeval arvuti ei käivitu ja kaotad kõik oma andmed? Hea lahendus on andmete taastamine turvakoopiast.

Turvakoopia on regulaarselt tehtud koopia kõigist Sinu tähtsatest failidest – näiteks dokumendid ja e-kirjad töö juures, aga ka kodused dokumendid, perefotod ja koduvideod.

Arvutite ja nutitelefoniga esineb õnnetusi rohkem kui me arvame. Väike õnnetus seadmega võib põhjustada kõigi andmete hävimise. Kurb statistika näitab, et 21% inimestest ei ole kunagi teinud mitte ühtki turvakoopiat.

Tee oma tähtsatest dokumentidest ja kallitest mälestustest regulaarselt koopiaid! 

Kui tihti andmetest turvakoopiat teha?

Turvakoopia vajadus sõltub konkreetsest arvutikasutajast. Olulised küsimused seoses koopiatega:

  • Kui tihti muutuvad vajalikud andmed?
  • Kui olulised need andmed on?
  • Kui palju kaotab eraisik või firma nende andmete kadumisel?
  • Kas on midagi, mis ei ole taastatav?

Nendele küsimustele vastuse leides võib aimata, milline võiks olla aeg kahe turvakoopia vahel.

Soeta mälupulk ja mälukaart praegu!

Kõik mälupulgad ja micro-SD mälukaardid on augusti lõpuni 30% soodsamad!

Kui kaua turvakoopiaid säilitada?

Mälupulgale ja välisele kettale tehtavate koopiate puhul on üheks nipiks niinimetatud “poja-isa-vanaisa” strateegia.

Nädal 1: andmete kopeerimine esimesele seadmele, mille nimetame “poeg” seadmeks, sest see on kõige noorem.
Nädal 2: andmete kopeerimine teisele seadmele, mis nüüd muutub “poeg” seadmeks, esimene seade muutub seega “isa” koopiaks, sest on vanem kui äsja kirjutatud koopia.
Nädal 3: andmete kopeerimine kolmandale seadmele ning see muutub “poeg” seadmeks, teine seade muutub seega “isaks” ning esimene seade muutub “vanaisa” seadmeks.
Nädal 4: andmete kopeerimine neljandale seadmele, millest saab “poeg” seade ning tänu sellele muutub esimene seade ebavajalikuks.
Sellisel viisil andmetest turvakoopia loomine ei ole ilmtingimata vajalik, kuid siiski on see hea variant omamaks erinevaid taastepunkte. Kui üks neist seadmetest rikneb, siis on andmed teiselt seadmelt ikka võtta.

Kuhu koopiad teha?

1. USB-seadmele
USB-seadmeks võib olla mälupulk või väline kõvaketas. Peaasi, et USB seadmeid oleks mitu – “poja-isa-vanaisa” strateegia.

2. Arvutivõrgus paiknevale teisele seadmele
Kui varundatavaid andmeid on palju, siis salvestatakse koopiad mahukate ketastega teisele seadmele. Vajalik ettevõttes, kus on mitu arvutitöökohta, või kodus, kus vaja säilitada suuremal hulgal pilte, videoid ja filme. Ka TT Tarkvara andmetest tehakse turvakoopia regulaarselt Synology võrguseadmesse.

3. Pilve
Lihtne võimalus on teha koopia üle interneti pilveserverisse. Väikeses mahus on pilveserveri kasutamine tasuta. Andmetest varukoopiate tegemise peab seadistama tööle automaatselt toimivana. Aeg-ajalt peab vaid kontrollima turvakoopiate olemasolu.

Kui vajate spetsialisti nõu või abi turvakoopiate korraldamiseks, siis küsige julgelt.
Andmetest varukoopia tegemisest saad rohkem lugeda ka siin