Kuhu tehakse Sinu andmetest turvakoopiad? Mis Sa teeksid kui ühel päeval arvuti ei käivitu ja kaotaksid kõik oma andmed? Hea lahendus oleks andmete taastamine turvakoopiast.
Turvakoopia on regulaarselt tehtud koopia kõigist Sinu tähtsatest failidest – näiteks dokumendid ja e-kirjad töö juures, aga ka kodused dokumendid, perefotod ja koduvideod.
Arvutite ja nutitelefoniga esineb õnnetusi rohkem kui me arvame. Väike õnnetus seadmega võib põhjustada kõigi andmete hävimise. Kurb statistika näitab, et 21% inimestest ei ole kunagi teinud mitte ühtki turvakoopiat.
Tee oma kallitest mälestustest ja tähtsatest dokumentidest regulaarselt koopiaid!
Turvakoopia vajadus sõltub konkreetsest arvutikasutajast. Olulised küsimused seoses koopiatega:
Nendele küsimustele vastuse leides võib aimata, milline võiks olla aeg kahe turvakoopia vahel.
Soeta mälupulk ja mälukaart praegu!
Kõik mälupulgad ja micro-SD mälukaardid on augustis 30% soodsamad!
Mälupulgale ja välisele kettale tehtavate koopiate puhul on üheks nipiks niinimetatud “poja-isa-vanaisa” strateegia.
Nädal 1: andmete kopeerimine esimesele seadmele, mille nimetame “poeg” seadmeks, sest see on kõige noorem.
Nädal 2: andmete kopeerimine teisele seadmele, mis nüüd muutub “poeg” seadmeks, esimene seade muutub seega “isa” koopiaks, sest on vanem kui äsja kirjutatud koopia.
Nädal 3: andmete kopeerimine kolmandale seadmele ning see muutub “poeg” seadmeks, teine seade muutub seega “isaks” ning esimene seade muutub “vanaisa” seadmeks.
Nädal 4: andmete kopeerimine neljandale seadmele, millest saab “poeg” seade ning tänu sellele muutub esimene seade ebavajalikuks.
Sellisel viisil andmetest turvakoopia loomine ei ole ilmtingimata vajalik, kuid siiski on see hea variant omamaks erinevaid taastepunkte. Kui üks neist seadmetest rikneb, siis on andmed teiselt seadmelt ikka võtta.
1. Koopia tegemine USB-seadmele.
Kõige soodsam lahendus! USB-seadmeks võib olla mälupulk või väline kõvaketas. Peaasi, et USB seadmeid oleks mitu – “poja-isa-vanaisa” strateegia.
2. Koopia tegemine arvutivõrgus paiknevale teisele seadmele.
Kui varundatavaid andmeid on palju, siis salvestatakse koopiad mahukate ketastega teisele seadmele. Kindlasti vajalik ettevõttes, kus on mitu arvutitöökohta, või kodus, kus vaja säilitada suuremal hulgal pilte, videoid ja filme. Ka TT Tarkvara andmetest tehakse turvakoopia regulaarselt Synology võrguseadmesse.
3. Koopia tegemine pilve.
Lihtne võimalus on teha koopia üle interneti pilveserverisse. Väikses mahus on pilveserveri kasutamine tasuta. Andmetest varukoopiate tegemise peab seadistama tööle automaatselt toimivana. Aeg-ajalt peab vaid kontrollima turvakoopiate olemasolu.
Kui vajad spetsialisti nõu või abi turvakoopiate korraldamiseks, siis küsige julgelt.
Andmetest varukoopia tegemisest saad rohkem lugeda ka siin