Hankija käibemaksukohustuslase numbri kiire kontroll (täiendatud 30.10.17)

Käibedeklaratsiooni koostamise juurde on tarkvaras RAPID lisatud hankijate käibemaksukohustuslase (KMKR) numbri kiire kontrolli võimalus. Vajaduse sellise täiendava kontrolli järgi tingis aeg-ajalt esinenud olukord, kus kauba või teenuse müünud ettevõte koostab arved käibemaksuga, kuigi ta pole enam juba mõnda aega käibemaksukohustuslane. Teie ettevõte arvestab ostuarvele trükitud  käibemaksu sisendkäibemaksuks, mille maksuamet hiljem tühistab põhjendusega “ostja pole silmas pidanud nõutavat ja tavapärast hoolsust“. Rahaline kahju võib olla suur.

Käivitage RAPID FINANTS. Klikkige nuppu “Finantsaruanded”, edasi “Käibemaksu aruanded” > Käibedeklaratsioon KMD > valige periood ja OK > aruanne ekraanile > klikkige töölehel “Ost”.

Hankija käibemaksukohustuslase numbri kiire kontroll

1) Tabelisse on lisatud uus veerg KMKR nr – hankija käibemaksukohustuslase number Rapidist kliendi kaardilt.
Kui kliendi kaardil KMKR nr või reg.kood puudub, siis on KMKR nr taust roosa.
Lisage hankija kaardile reg.kood ja KMKR number – tehke hankija nimel topeltklikk, avaneb kliendikaart, tehke sõnal Nimi hiireklikk. Kui nimetus oli õigesti sisestatud, siis leitakse hankija andmed e-äriregistrist. Salvestage leitud andmed Rapidisse.

2) Töölehel „Ost“ on uus nupp Kontrolli kehtivat KMKR nr., mille klikkimisel kontrollitakse järjest iga hankija reg.koodi alusel e-äriregistrist täna kehtiva KMKR numbri olemasolu või puudumist (alates versioonist V27.10.2017. Varem hankija nimetuse ja reg.koodi alusel.)

Uus nupp „Kontrolli kehtivat KMKR nr.“ annab võimaluse kiiresti kontrollida käibemaksukohustuslase numbrit hankijatel, kelle arvetelt on sisendkäibemaksu arvestatud.

Kontrollprotseduuri lõppemisel kuvatakse veerg Uus KMKR nr – kui see on täidetud, siis kontrolli tulemusena leitud uus number erineb Rapidis olevast.
Kui hankija nimi ja registrikood ei kattu e-äriregistri andmetega, siis kuvatakse teade “Vigane nimetus”.
Kui hankijal KMKR numbrit ei leitud, siis kuvatakse tekst “Pole km-kohuslane”.
Kui uus veerg on tühi, siis on hankija KMKR number jätkuvalt kehtiv.

NB! Äriregistris puuduvad andmed notarite kohta! Seega nende andmeid ei ole võimalik selle nupuga kontrollida. Notari arve sisestamisel RAPIDisse peab olema lihtsalt hoolikas. Notarite andmeid saate kontrollida Notarite Koja kodulehel siin

Kui on muutusi KMKR numbrites, siis töölehelt „Ost“ lahkudes küsitakse “Kas salvestame muutused kliendi kaartidele?”. Kui olete kindel, et käibemaksukohustuslase registri numbri muutused on korrektsed, siis vastake Jah.